Wbrew pozorom, odpowiedź na pytanie jak słuchać Hemi-Sync® nie jest jednoznaczna i oczywista. W powszechnym rozumieniu nagrania z The Monroe Institute powinny być odsłuchiwane przez słuchawki. Ale czy to jest jedyny sposób?
Pogląd o wykorzystaniu słuchawek jest całkowicie naturalny i uprawniony. Wynika on z podstaw technologii Hemi-Sync® i opiera się o tzw. dudnienia różnicowe, jakie wywołuje stymulacja dźwiękowa naszego narządu słuchu. Ponadto, zazwyczaj spotykamy się z wizualnym przekazem przedstawiającym stosowanie słuchawek.
Czy jest to jedynie słuszna metoda?
Już sama myśl o „jedynie słusznej metodzie” budzi sprzeciw – zwłaszcza, że praktycznie każdy dysponuje środkami technicznymi, które pozwalają na wybór sposobu odsłuchu. Poza słuchawkami, które, jak wspomniałem są zupełnie naturalnym wyborem, mamy do dyspozycji jeszcze kolumny głośnikowe naszego sprzętu audio lub po prostu głośniki naszego przenośnego radioodtwarzacza.
Niejeden sposób na to, jak słuchać Hemi-Sync®
O ile większość ćwiczeń Hemi-Sync® zawierających instrukcje werbalne wymaga wyłączenia się z dziennej aktywności i przyjęcia wygodnej pozycji do odbycia danej praktyki, o tyle szeroka oferta nagrań muzycznych z serii Metamusic® zachęca wręcz do tego, żeby dźwięki melodii wypełniały nie tylko naszą głowę, ale także i przestrzeń, w której właśnie przebywamy. A to zadnie spełni znakomicie posiadany przez nas zestaw audio, który wyposażony jest w kolumny głośnikowe. Poza doznaniami estetycznymi, których dostarcza nam sama muzyka płynąca z głośników, niebagatelne znaczenie na całe otoczenie ma oddziaływanie dźwięków synchronizujących wkomponowanych w słuchany utwór.
Wieloletnie doświadczenie własne i badania dokonane podczas prowadzenia przeze mnie warsztatów Hemi-Sync® oraz obserwacje poczynione w The Monroe Institute wykazały, że odtwarzanie nagrań Hemi-Sync® przy użyciu dwóch głośników stereofonicznych oddziałuje niezwykle silnie na cały organizm. Często to oddziaływanie potęguje efekt, jaki uzyskujemy podczas słuchania jedynie poprzez słuchawki. Dzieje się tak, dlatego, że wytworzona przez głośniki fala akustyczna pobudza receptory znajdujące się w naszej skórze i wprowadza nasze ciało w rodzaj rezonansu z docierającymi do nas dźwiękami. W ten sposób nie tylko mózg znajduje się w stanie synchronizacji, ale również całe ciało w rezonansie z częstotliwością synchronizującą! Tym samym obalony zostaje mit, jakoby odsłuchiwanie nagrań Hemi-Sync® poprzez głośniki było bezcelowe i nie dawało efektów. Jest wręcz przeciwnie! Potwierdzają to również trenerzy TMI.
W trakcie prowadzonych przez nas warsztatów Hemi-Sync® wykorzystujemy obie metody jako równorzędne, równie skuteczne i wartościowe. Wzbogacają one repertuar doświadczeń związanych z tą techniką. Uczestnicy zajęć bardzo chwalą sobie jakość doznań, jakich dostarcza im odsłuch przez głośniki doceniając różnorodność, która znacznie poszerza percepcję dźwięku. W efekcie, w naturalny sposób mogą sobie odpowiedzieć na pytanie jak słuchać Hemi-Sync®.
Co decyduje o tym, jak słuchać Hemi-Sync®?
Pomiędzy odsłuchem przez słuchawki, a odsłuchem przez głośniki istnienie jedna ważna różnica, której należy być świadomym. Podczas odsłuchu przez słuchawki dudnienia różnicowe powstają w bezpośrednio w mózgu.
W przypadku odsłuchu przez głośniki również słyszymy efekt wibrato, jednak zjawisko fizyczne odpowiedzialne za jego powstanie jest zupełnie inne. W tym przypadku mamy do czynienia z interferencją fal akustycznych. W tym przypadku nie ma bezpośredniego oddziaływania dudnień różnicowych na mózg, ale nasz mózg poddany jest zjawisku częstotliwościowej odpowiedzi wywołanej (FFR). Pamiętajmy też o oddziaływaniu fali akustycznej na całe nasze ciało.
Zatem odpowiedź na pytanie jak słuchać Hemi-Sync® zależna będzie od naszych preferencji w danej chwili, otwartości na różne doznania, warunków otoczenia w jakich się znajdujemy oraz rodzaju nagrania.
A do wyboru mamy…
Wśród szerokiej gamy nagrań Hemi-Sync® znajdziemy pokaźną kolekcję płyt Metamusic®. Wybór wśród nich jest ogromny i możemy stosować różnorodne kryteria np.
- ze względu na zastosowanie (koncentracja, nauka, sen, medytacja),
- ze względu na rodzaj (medytacyjna, szamańska, transowa, pobudzająca),
- ze względu na instrumentarium (elektroniczna, klasyczna, plemienna itp.)
- itd.
Nagrania muzyczne wydają się naturalnym kandydatem kiedy zastanawiamy się jak słuchać Hemi-Sync® i myślimy o głośnikach. Warto także poeksperymentować z głośnikami i ćwiczeniami Hemi-Sync® zawierającymi instrukcje słowne, tak jak robimy to na warsztatach.
A zatem, kiedy znasz już różnicę pomiędzy odsłuchem przez słuchawki i głośniki łatwo zdecydujesz, jak słuchać Hemi-Sync® i uzyskasz zamierzony efekt.
Świetny i treściwy artykuł. Dzięki!
Sporo wartościowej wiedzy.
Dziękuję.
No wreszcie coś technicznego dla nietechnicznej kobiety.pójd tym tropem.teresa